اخبار و رسانه ها

آغاز تولید آزمایشی گندله سازی سناباد با ظرفیت 2.5 میلیون تن

کارخانه گندله‌سازی سناباد (سیمیدکو) با ظرفیت ۲.۵ میلیون تن تولید گندله در سال، پس از مراحل تولید آزمایشی فعالیت خود را در این منطقه آغاز کرده است. احداث این کارخانه در منطقه محروم و مرزی شرق کشور با وجود تحریم‌های بین‌المللی باعث رونق عسلویه معدنی شرق ایران است. راه‌اندازی طرح توسعه شرکت سناباد در جلوگیری از خام فروشی مواد معدنی و همچنین اشتغال مستقیم در شهرستان خواف بسیار مؤثر واقع شده است. در این خصوص گفتگویی با محمد مدنی‌فر مدیرعامل شرکت توسعه فراگیر سناباد داشتیم.

مدنی فر در گفتگو با معدن نامه عنوان کرد: تولید کارخانه گندله‌سازی سناباد از 23 اردیبهشت‌ماه آغاز شده است. میزان تولید این خط از ابتدای خردادماه 105 هزار تن بوده و از ابتدای شروع تولید تاکنون به 130-140 هزار تن رسیده است.

مدیرعامل شرکت توسعه فراگیر سناباد افزود: این خط با هدف تولید 2.5 میلیون تن گندله در سال راه‌اندازی شده اگرچه تولید گندله در این خط با گذشت یک ماه و نیم از سال آغاز گشته، در برخی روزها شاهد تولید بیش از ظرفیت روزانه خط تولید گندله بودیم، به همین خاطر به دستیابی 2.5 میلیون تن گندله هدف‌گذاری شده امیدواریم.

مدنی فر این کارخانه را زمینه‌ساز رونق در منطقه محروم شرق کشور دانست و تشریح کرد: اشتغال این کارخانه 250 تا 280 نفر به‌طور مستقیم و هزار و 500 نفر به‌طور غیرمستقیم است.

وی ادامه داد: این واحد به صورت مکانیزه بوده و گندله بعد از تولید به صورت مستقیم به واحدهای تولیدی هدف منتقل می‌شود که از ابتدای تولید ارسال بارها انجام شده است.

وی در پایان سخنان خود اظهار داشت: شرکت سناباد به عنوان یکی از مجموعه‌های تأثیرگذار در تولید پایدار گندله در منطقه، به دنبال تحقق سند چشم‌انداز ۱۴۰۴ یعنی تولید ۵۵ میلیون تن فولاد است.

گفتنی است، عمده سهام شرکت صنعتی و معدنی توسعه فراگیر سناباد در اسفند ۹۶ در تملک شرکت فولاد خوزستان قرار گرفته است.